Organizator:

 

 

Partnerzy:

Współpraca:

Sponsorzy:

Patroni medialni:


  
   
   
   

To było prawdziwe święto

nauki i techniki! 

Przez dwa styczniowe dni 13 – 14 br. w budynku mieleckiego Domu Kultury gościł II Festiwal Nauki i Techniki organizowany przez Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli. Atrakcyjne pokazy i prezentacje, wykłady, warsztaty i film  w 3D sprawiły, że impreza cieszyła się wyjątkowym zainteresowaniem mielczan.  

Bogaty program Festiwalu objął kilkanaście niezależnych, ale uzupełniających się przedsięwzięć. Piątek, pierwszy dzień imprezy, zarezerwowany był dla zorganizowanych grup uczniów z mieleckich gimnazjów. Interesujący i zróżnicowany program sprawił, że szkół zgłaszających swoją chęć uczestnictwa w imprezie było dużo. Od samego rana setki uczniów zapełniły sale Domu Kultury –  młodzież była wszędzie tam, gdzie się coś działo. A działo się wiele. W sali nr 1 rozstawionych było kilkanaście stanowisk doświadczalnych Centrum Nauki Kopernik. Każde z nich w mniej lub bardziej obrazowy sposób objaśniało czy też ilustrowało działanie pewnych praw fizyki, optyki, medycyny, np. mikrofon demonstrował efekt echa, szklana kula wyładowania elektryczne. Przy innych stanowiskach wypróbować można było siłę mięśnia sercowego i sprawdzić się w logicznych łamigłówkach.
W holu Domu Kultury prezentowano wystawę „Przybysz z planety WEEE”, przygotowaną przez Związek Komunalny Wisłok oraz ElektroEko. Tytułowy „przybysz” to  groźny twór cywilizacji technicznej, składający się ze zużytych urządzeń elektrycznych i elektronicznych, stanowiących poważne zagrożenie dla środowiska. 
Przy wejściu do Centrum Wystawienniczego ulokował się Mielecki Areoklub z piękną wystawą modeli samolotów, rakiet i helikopterów. W większości były to modele statyczne, ale było też kilka swobodnie latających.
Najwięcej atrakcji czekało zwiedzających w zapełnionym stoiskami – boxami centrum wystawienniczym Domu Kultury, gdzie prezentowały się akredytowane firmy, stowarzyszenia naukowe oraz mieleckie, i poza mieleckie, gimnazja. Tu można było zasiąść za sterami wirtualnego samolotu (stoisko PZL), wypróbować sprzęt miłośników przyrody i nocnego nieba (Astroclassic), zobaczyć i samemu spróbować sterować robotami na specjalnie do tego przygotowanym torze (prezentacje „Roboty w akcji” przygotowane przez firmy Mechatronik oraz NeoRobots). Dużo się także działo na stoiskach poszczególnych gimnazjów: młodzież z zapałem prezentowała i objaśniała różnorodnie eksperymenty fizyczne i chemiczne, budowała przestrzenne konstrukcje, lepiła, kleiła a nawet grała i śpiewała.
O godzinie 12.00 dokonano uroczystego otwarcia imprezy w obecności wielu znakomitych gości. Wśród nich byli między innymi: Władysław Ortyl – Senator RP, Teresa Kubas-Hul – Przewodnicząca Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Janusz Chodorowski – Prezydent Mielca, Andrzej Bryła – Wicestarosta Powiatu Mieleckiego, Janusz Zakręcki – Prezes PZL a Sokorsky Company, Mariusz Błędowski – Dyrektor ARP Oddział Mielec, Prof. Łukasz Turski – Przewodniczący Rady Programowej Centrum Nauki Kopernik.
Zdzisław Nowakowski – Dyrektor CKPiDN w krótkim wystąpieniu podkreślił, jak wielkie znaczenie dla promocji nauki mają tego typu przedsięwzięcia. Chcemy pokazać uczniom, że nauka może być naprawdę bardzo przyjemna i przebiegać także poza murami szkoły. Festiwal jest wspaniałą okazją do rozbudzania zainteresowań wśród młodych mielczan naukami ścisłymi i technicznymi – powiedział Nowakowski.
Festiwal stworzył również okazję miłośnikom nauki i techniki do pogłębienia wiedzy teoretycznej. Można było wysłuchać interesujących wykładów: prof. dr hab. Łukasza Turskiego z Centrum Fizyki Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk pt. „O czym fizyk myśli w zimie?” oraz „Przyroda i technika – inspirujące powiązania” prof. dr hab. inż. Andrzeja Samka z Akademii Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Jak się okazało o trudnych sprawach można ciekawie mówić. W tym samym klimacie utrzymany był konkurs wiedzy o lotnictwie dla uczniów gimnazjów, organizowany przez PZL oraz CKPiDN. Zwycięzcą zostało Gimnazjum Nr 2, II miejsce zajęła drużyna z Gimnazjum w Tuszowie Narodowym, natomiast III miejsce – Gimnazjum Nr 1.
Kolejny konkurs, który także dotyczył tematyki lotniczej, zrealizowanej w programie Baltie. Nieocenioną pomoc okazał nam tutaj Bohumir Soukup – twórca tego świetnego programu informatycznego, służącego do nauki programowania. W kategorii szkół podstawowych zwyciężył Michał Sułek ze SP 3, II miejsce zajął Wojciech Bryg także ze SP Nr 3, natomiast III miejsce zajął Karol Maziejuk ze SP Nr 12. W kategorii gimnazjów zwyciężyła Dominika Saj z Gimnazjum Nr 2, II miejsce zajął Dominik Fryc z Gimnazjum Nr 2, natomiast III miejsce, Michał Kilian także z Gomzjum Nr 2 oraz trzyosobowa drużyna z Gimnazjum Nr 4 w składzie: Agnieszka Turniarz, Konrad Snopkowski, Michał Kruczek. W naszej opinii program tak bardzo spodobał się uczniom, że przeprowadzono jeszcze jeden konkurs utrzymany w tematyce… Świąt Bożego Narodzenia. Tym razem zwyciężyła drużyna z Gimnazjum Nr 4 w składzie: Agnieszka Turniarz, Konrad Snopkowski, Michał Kruczek. II miejsce zajęła drużyna z Gimnazjum Nr 4 w składzie: Agnieszka Siry, Mateusz Gujda, Magdalena Styczeń, natomiast III miejsce Monika Saj z Gimnazjum Nr 2.
Z kolei dyrektorzy szkół, nauczyciele oraz dyrektorzy wydziałów edukacji w samorządach lokalnych wzięli udział (w piątek w godzinach popołudniowych) w bogatym merytorycznie seminarium pt. „Cyfrowa szkoła”. Składał się nań cykl wykładów dotyczących wyzwań i szans związanych z wdrażaniem technologii cyfrowych do edukacji. Podkreślono między innymi konieczność zmian w czterech obszarach, czyli stworzenie nowoczesnych cyfrowych zasobów edukacyjnych (e-podręcznik), przygotowanie nauczycieli do nauczania z wykorzystaniem ICT (e-nauczyciel), zapewnienie uczniom powszechnego dostępu do sprzętu komputerowego (e-szkoła) oraz włączenie szkół do szerokopasmowego internetu (e-szkoła).    
Drugi dzień Festiwalu, sobota 14 stycznia, był Dniem Otwartym dla wszystkich ciekawych świata nauki i najnowocześniejszej techniki. Program nawiązywał piątkowych wydarzeń. Już od samego rana przed salą z prezentacjami „Kopernika” ustawiał się tłum chętnych, w większości młodych rodziców z dziećmi i dziadków z wnuczętami. Poszczególne „sesje” obywały się co godzinę, a w każdej z nich mogło wziąć udział 70 osób, które wcześniej odebrały darmowe wejściówki. Chętnych było tak dużo, że bezpłatne bilety wydano praktycznie w ciągu jednego dnia. Pozostało liczyć na łut szczęścia na miejscu. Wszyscy, i duzi i mali, świetnie się bawili, bo przecież samodzielnie przeprowadzane doświadczenia i eksperymenty w naturalny sposób pobudzają ciekawość świata..      
Centrum wystawiennicze przeżywało prawdziwie oblężenie. Duże zainteresowanie, podobnie jak poprzedniego dnia, wzbudzały stanowiska mieleckich gimnazjów, „popularnością” cieszyły się też wirtualne loty samolotem i pokazy zdalnie sterowanych robotów. Właściwie przy każdym stoisku eksperymentowano, oglądano, dyskutowano. W sali 27 Domu Kultury Młodzi.robotycy.pl zapoznawali chętnych z zasadami konstruowania i programowania robotów z klocków Lego Mindstorms. Z kolei na holu I piętra ciekawy wykład pt.  „Dlaczego helikopter i samolot lata” połączony z prezentacjami miał  dr inż. Włodzimierz Adamski z PZL–a Sikorsky Company. Tam też odbył się finał drużynowego konkursu sterowania helikopterem na torze przeszkód dla uczniów gimnazjum. W tej emocjonującej i wymagającej dużego opanowania konkurencji wzięli udział uczniowie szkół. Zwycięzcą zostało Niepubliczne Gimnazjum, II miejsce zajęło Gimnazjum Nr 2, natomiast III miejsce – Gimnazjum Nr 4.
Podczas Dnia Otwartego można było również zobaczyć – specjalnie na tą okazję przygotowane - dwa seanse filmu Wernera Herzoga pt. "Jaskinia zapomnianych snów". Ten film, sporządzony w technologii 3D, to fascynująca i piękna wizualnie podróż śladami prehistorycznych artystów – autorów najstarszych malowideł naskalnych stworzonych przez człowieka. A to nie była jeszcze ostatnia festiwalowa propozycja: były jeszcze specjalistyczne  warsztaty dla nauczycieli oraz inżynierów oraz kurs „Inżynieria odwrotna w praktyce” adresowane do zainteresowanych nauczycieli i inżynierów.

Grzegorz Kruszyński
foto. CKPiDN