Sprawozdania

>> Mielec bliżej edukacji technicznej <<

>> Festiwal techniki pokazał przyszłość <<

>> Konferencja naukowa w Mielcu <<

>> Nowoczesna szkoła zawodowa – bliżej człowieka, techniki i rynku pracy <<

 

3-4 września 2010 roku w SCK w Mielcu odbyła się dwudniowa konferencja połączona z Festiwalem Techniki.


W pierwszym dniu konferencji pod hasłem:  Nowoczesna szkoła zawodowa – bliżej człowieka, techniki i rynku pracy wystąpił prof. Zbigniew Kąkol, Prorektor ds. Kształcenia  AGH w Krakowie, który przedstawił nowoczesne idee kształcenia absolwentów szkół technicznych dla potrzeb przedsiębiorstw opartych o ustawiczne uczenie się. Wykładowca podkreślił, że przedsiębiorstwa przyszłości, rozwijające się, aby istnieć w XXI wieku, już dziś muszą tworzyć swoje zaplecze intelektualne. Błyskawiczny rozwój cywilizacji , wyścig z rozwiniętymi krajami Azji, wyczerpujące się surowce światowe- to nowe warunki, w których najcenniejszym dobrem przedsiębiorstwa staje się wykształcony pracownik, człowiek odpowiedzialny, twórczy i świadomy.


Spostrzeżenia prof. Zbigniewa Kąkola potwierdzili  Arnold G. Kirchhoff, prezes firmy Kirchhoff Automotive, dobrze znanego na terenie Mielca przedsiębiorstwa branży motoryzacyjnej oraz Janusz Soboń- prezes Kirchhoff Polska. Opisując potrzeby firmy, jej rozwój i strategię, podkreślił on zasadnicze znaczenie nowoczesnej myśli innowacyjnej, która pozwala tworzyć nowe rozwiązania, oszczędzać cenne materiały, a przez to skutecznie konkurować na trudnym rynku części samochodowych.


Równie ważne było wystąpienie Janusza Zakręckiego, prezesa PZL Mielec a Sikorski Company, który nakreślił sylwetkę w pełni kompetentnego pracownika firmy, którego poszukuje przemysł. Podkreślił on także, że miastu potrzebne jest silne zaplecze kulturalne, aby pracownicy o najwyższych kwalifikacjach czuli się w nim dobrze i nie odchodzili do większych aglomeracji.


Dopełnieniem wystąpień praktyków przemysłu były prezentacje nauczycieli szkół zawodowych ( z Niemiec- Rainharda Heera) oraz z Departamenu Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Ministerstwa Edukacji Narodowej( Jadwigi Parady) i Zarządu Województwa Podkarpackiego ( dr. Jana Burka). Problemy i nadzieje mieszkańców Mielca zaprezentował dyrektor CKPiDN w Mielcu na przykładzie budowanego Regionalnego Centrum Transferu Nowoczesnych Technologii Wytwarzania, gdzie  w przyszłości kształcić się ma, blisko miejsca pracy, cała rzesza pracowników w różnym wieku.


Podsumowaniem pierwszego dnia konferencji stał się wykład prof. Janusza Morbitzera : Technopol – człowiek wobec techniki oraz bogata prezentacja rozwiązań technicznych znanych firm na Festiwalu Techniki. Ostatnie, znamienne słowa profesora Morbitzera, że wygra w przyszłości jedynie ten, kto umiejętnie zrównoważy technikę i dziedzictwo kultury, zebrały gorące oklaski słuchaczy