Zdzisław Nowakowski

Ukończył Wydział Elektryczny Politechniki Warszawskiej (1979) oraz studia podyplomowe z: informatyki (1984), zarządzania oświatą (2000), przygotowania kadry do prowadzenia kształcenia ustawicznego na odległość (2008).   
Jest dyrektorem Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu.
Jest autorem oraz współautorem kilkunastu książek, programów nauczania oraz kilkudziesięciu artykułów z dziedziny informatyki i technologii informacyjnej. Wśród nich jest seria czterech popularnych w latach 90. podręczników do liceum i technikum Informatyka bez tajemnic, których łączny nakład zamknął się liczbą 420 tysięcy egzemplarzy. 
W 2009 roku z zespołem nauczycieli z CKPiDN opublikował w Wydawnictwach Szkolnych i Pedagogicznych podręcznik Technologia informacyjna w internecie, który składa się z dwóch elementów: tradycyjnego podręcznika w wersji papierowej oraz systematycznie uaktualnianych zasobów elektronicznych znajdujących się na platformie e-learningowej Moodle. 
Od 1998 jest członkiem Zespołu Zadaniowego „Interkl@sa” – ogólnopolskiej inicjatywy przygotowującej społeczność szkolną do funkcjonowania w społeczeństwie informacyjnym. Jednym z przedsięwzięć, którym osobiście kieruje, jest przyznawany szkołom Znak Jakości „Interkl@sa”. Jest także członkiem Polskiego Towarzystwa Informatycznego.
W latach 2000-2001 był inicjatorem oraz przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego XVI i XVII Konferencji Informatyka w Szkole w Mielcu. Od 1993 roku współpracuje z Instytutem Informatyki Politechniki Warszawskiej, prowadząc zajęcia na studiach podyplomowych z metodyki nauczania informatyki oraz technologii informacyjnej. 
Od 2003 jest członkiem Rady ds. Edukacji Informatycznej i Medialnej przy Ministrze Edukacji Narodowej oraz rzeczoznawcą MEN w zakresie wydawania opinii merytoryczno-dydaktycznych o podręcznikach szkolnych i pomocach dydaktycznych.
W młodości aktywnie uprawiał sport – siatkówkę oraz skok wzwyż. Uważa, że sport to nie tylko czysty wysiłek fizyczny, ale także szkoła charakteru i sposób na kształtowanie filozofii życia. 

Regionalne Centrum Transferu Nowoczesnych Technologii Wytwarzania – nowatorskim pomysłem zbliżenia szkolnictwa zawodowego do rzeczywistych wyzwań gospodarki opartej na wiedzy
(streszczenie wystąpienia)

Aby szkolnictwo zawodowe nadążało za światowymi zmianami technologicznymi oraz organizacyj­nymi, musi posiadać nowoczesną bazę dydaktyczną, a nauczyciele powinni podnosić swoje kwalifikacje. Odpowiedzią na te potrzeby, jest tworzona w województwie podkarpackim (w strukturze centrów kształcenia praktycznego) sieć jedenastu regionalnych centrów transferu nowoczesnych technologii wytwarzania. W przypadku Powiatu Mieleckiego zakres rzeczowy projektu obejmuje wybudowanie nowego obiektu o powierzchni 2462 m2, w którym zostanie zlokalizowanych dziesięć nowocześnie wyposażonych laboratoriów:

  1. Komputerowego wspomagania projektowania i wytwarzania CAD/CAM.
  2. Nauki programowania i symulacji pracy obrabiarek sterowanych numerycznie.
  3. Nowoczesnych obrabiarek skrawających.
  4. Nowoczesnych technik wytwarzania na obrabiarkach sterowanych numerycznie.
  5. Nowych metod spawania, zgrzewania i cięcia metali.
  6. Metrologii wspomaganej komputerowo.
  7. Nowoczesnych technologii montażu konstrukcji lotniczych i blacharskich.
  8. Badań nieniszczących.
  9. Mechatroniki.
  10.  Nowoczesnych metod Lean Manufacturing.

W laboratoriach znajdą się między innymi: najnowszej generacji obrabiarki sterowane numerycznie, oprogramowanie zawierające systemy CAD/CAM, oprogramowanie dydaktyczno – przemysłowe do nauki programowania i symulacji pracy obrabiarek CNC, maszyna pomiarowa CNC 3D z możliwością inżynierii odwrotnej, przestrzenny skaner optyczny z systemem do pomiarów współrzędnościowych i digitalizacji obiektów, przyrząd do pomiaru chropowatości powierzchni, spawarka laserowa, robot przemysłowy z systemem wizyjnym, zestaw mini linii produkcyjnej i oprogramowanie do symulacji napędów pneumatycznych, defektoskop i grubościomierz ultradźwiękowy do badań nieniszczących.

W przekonaniu inicjatorów projektu, działalność Regionalnego Centrum Transferu Nowoczesnych Technologii Wytwarzania wzmocnieni więzi pomiędzy szkolnictwem zawodowym a przedsiębiorcami – tym samym przyczyni się do wzrostu kapitału intelektualnego kadr dla nowoczesnego mieleckiego przemysłu.