Prezentacje wydziałów Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie*
Zabawy z helem, skraplanie tlenu. Komora mgłowa – czy można zobaczyć elektron, który niczym opiłki żelaza podąża za magnesem? Lewitacja nadprzewodnika nad magnesem, śpiewające rury, prądy wirowe i inne ciekawe doświadczenia z fizyki.
Układ wykorzystujący sygnał EEG do sterowania wybranym urządzeniem mechanicznym. Robot nawodny wzorowany na sposobie poruszania się płaszczki. Pojazd systemu monitoringu akustycznego z automatyczną detekcją zakłóceń, przeznaczony do rejestracji ciągłej, długookresowej sygnałów audio, wideo, meteo i drgań w pobliży źródeł przemysłowych, lotniczych, drogowych, kolejowych i innych. Żywa konstrukcja – pomiary tensometryczne.
Elektronika prosta i przyjazna. Robot humanoidalny.
Prezentacja urządzeń firmy Renishaw. Roboty mobilne. Przeprowadzenie eksperymentów i doświadczeń naukowych. Konkury z nagrodami i quizy tematyczne.
Ogniwo Seebecka, czyli jak pomylono magnetyzm z elektrycznością. Zastosowania efektu Seebecka – od termopary do generatora termoelektrycznego. Materiały ceramiczne do konwersji energii – od sensorów do ogniw paliwowych. Ceramika pod lupą – oglądamy materiały ceramiczne pod mikroskopem.
Bicie pamiątkowych żetonów Festiwalu Nauki. Hodowla chemicznego ogrodu, płonąca piana. Butla pełna złota, reakcja oscylacyjna B-R, pierścienie Liesganga. Zagadkowe metale, topliwa łyżeczka, pamiętliwe metale, model sieci krystalicznej.
Płukanie złota – instruktaż i konkursy nagradzane uzyskanym metalem, certyfikat poszukiwacza złota. Rozwój metod poszukiwania złóż na przestrzeni wieków – prezentacja. Metody datowania wieku geologicznego – prezentacja. Metody badań minerałów i skał dawniej i obecnie. Skarby przeszłości – a co jest pod powierzchnią krakowskiego rynku? Pomiary geofizyczne i prezentacja wyników na monitorze. Kącik gemmologiczny – Identyfikacja kamieni szlachetnych w pierścionkach . Skamieniałości przewodnie.
*materiały graficzne przedstawiające wydziały pochodzą ze strony http://www.agh.edu.pl/