Prezentacje wydziałów Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie*

wfiis

Zabawy z helem, skraplanie tlenu. Komora mgłowa – czy można zobaczyć elektron, który niczym opiłki żelaza podąża za magnesem?  Lewitacja nadprzewodnika nad magnesem, śpiewające rury, prądy wirowe i inne ciekawe doświadczenia z fizyki.


wimir

 Układ wykorzystujący sygnał EEG do sterowania wybranym urządzeniem mechanicznym. Robot nawodny wzorowany na sposobie poruszania się płaszczki. Pojazd systemu monitoringu akustycznego z automatyczną detekcją zakłóceń, przeznaczony do rejestracji ciągłej, długookresowej sygnałów audio, wideo, meteo i drgań w pobliży źródeł przemysłowych, lotniczych, drogowych, kolejowych i innych. Żywa konstrukcja – pomiary tensometryczne.


wieit

Elektronika prosta i przyjazna. Robot humanoidalny.


wimiip

Prezentacja urządzeń firmy Renishaw. Roboty mobilne. Przeprowadzenie eksperymentów i doświadczeń naukowych. Konkury z nagrodami i quizy tematyczne.


wimic

Ogniwo Seebecka, czyli jak pomylono magnetyzm z elektrycznością. Zastosowania efektu Seebecka – od termopary do generatora termoelektrycznego. Materiały ceramiczne do konwersji energii – od sensorów do ogniw paliwowych. Ceramika pod lupą – oglądamy materiały ceramiczne pod mikroskopem.


wmn

Bicie pamiątkowych żetonów Festiwalu Nauki. Hodowla chemicznego ogrodu, płonąca piana. Butla pełna złota, reakcja oscylacyjna B-R, pierścienie Liesganga. Zagadkowe metale, topliwa łyżeczka, pamiętliwe metale, model sieci krystalicznej.


wggios

Płukanie złota – instruktaż i konkursy nagradzane uzyskanym metalem, certyfikat poszukiwacza złota. Rozwój metod poszukiwania złóż na przestrzeni wieków – prezentacja. Metody datowania wieku geologicznego – prezentacja. Metody badań minerałów i skał dawniej i obecnie. Skarby przeszłości – a co jest pod powierzchnią krakowskiego rynku? Pomiary geofizyczne i prezentacja wyników na monitorze. Kącik gemmologiczny – Identyfikacja kamieni szlachetnych w pierścionkach . Skamieniałości przewodnie.

 

*materiały graficzne przedstawiające wydziały pochodzą ze strony http://www.agh.edu.pl/

Organizatorzy:

Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie

Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu

Patronat honorowy


 • JM Rektor AGH
  Prof. dr.hab. inż. Tadeusz Słomka
 • Marszałek Województwa Podkarpackiego
  Władysław Ortyl
 • Starosta Powiatu Mieleckiego
  Andrzej Chrabąszcz
 • Prezydent Mielca
  Janusz Chodorowski

Sponsorzy

 

Patronat medialny