Mielecki Festiwal Nauki i Techniki okazał się dużym sukcesem. Mielczanie licznie oraz z wielkim zainteresowaniem uczestniczyli w spotkaniu.
Dlaczego, w jaki sposób, jak to możliwe? To pytania, które często padają, kiedy człowiek zastanawia się nad prawami otaczającego go świata. Wiele z nich udało się rozszyfrować, a następnie wykorzystać dla dobra cywilizacji. Przekonać się o tym było można w ubiegły piątek oraz sobotę podczas bezpłatnego Festiwalu Nauki i Techniki, który zorganizowany został w Inkubatorze Nowych Technologii In-Tech w Mielcu. Podczas spotkania mieleckie CKPiDN oraz ARR przy współpracy z uczelnią AGH, firmami PZL Mielec a Sikorsky Company, Kirchhoff Polska, Aeroklub Mielecki, Apple oraz mieleckimi szkołami ponadgimnazjalnymi postanowiły zaprezentować niektóre tajniki nowoczesnych technologii.
Uroczystego otwarcia festiwalu dokonał Zdzisław Nowakowski, Dyrektor CKPiDN, który przywitał licznych gości oraz przypomniał jak ważną role w przemyśle woj. podkarpackiego spełnia Mielec. Podkreślił także, że nauka, doświadczenia, rozwijanie swoich zainteresowań, zwłaszcza technicznych, to klucz do sukcesu. W czasie spotkania głos zabrał także prof. dr hab. inż. Zbigniew Kąkol, Prorektor ds. Kształcenia AGH w Krakowie, który zauważył - dzieci rodzą się z ogromna ciekawością przyrody i natury. Niestety zdarza się, że to skutecznie się w nich zabija, często ucząc ich teoretycznie, za mało praktycznie. Dlatego namawiamy ich do brania udziału w eksperymentach.
Podczas festiwalu można było zobaczyć m.in. wybuch wulkanu, rozpuszczoną butelkę w szklance, liczne doświadczenia oraz eksperymenty przygotowane przez uczniów mieleckich szkół średnich. Spotkanie uatrakcyjniła także wystawa różnych modeli rakiet, samolotów swobodnie latających Mieleckiego Aeroklubu im. Braci Działowskich. Uwagę zwiedzających przykuł helikopter czterośmigłowy oraz robot rozgrywający partie szachów, z którym każdy śmiałek mógł się zmierzyć. Były to prace studentów Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH w Krakowie.
Na uznanie zasługuje interaktywna wystawa „Eksperymentuj", przygotowana przez Centrum Nauki Kopernika w Warszawie, podczas której można było spróbować swych sił w różnych dyscyplinach. Zwiedzający mieli do dyspozycji urządzenia sprawdzające pamięć, zręczność, refleks oraz logiczne myślenie. Duże wrażenie wywarł efektowny pokaz prezentujący właściwości chemiczne oraz fizyczne różnych substancji, wykonany przez przedstawiciela Centrum Nauki Kopernik.
Bardzo podobały się targi nowoczesnych maszyn i urządzeń. Wiele mieleckich firm prezentowało nowe rozwiązania techniczne w różnych gałęziach przemysłu. Można było m.in. zobaczyć jak pracuje frezarka do obróbki, ze skrawaniem, wyposażona w oś cztero-obrotową, którą wykorzystuje się w przemyśle lotniczym oraz wiele innych specjalistycznych urządzeń, robotów, a także modeli, np. helikoptera Black Hawk S-70i. Ogromne zainteresowanie, zwłaszcza wśród dzieci wzbudził robot produkcyjny, który po wciśnięciu odpowiedniego przycisku witał zwiedzających sympatycznymi ruchami, a następnie pobierał maskotki z tablicy firmowej i rozdawał chętnym.- Nasz robot działa w oddziale w Gliwicach, zajmuje się zgrzewaniem części metalowych dla branży motoryzacyjnej- tłumaczy Bartosz Jałocha, przedstawiciel firmy Kirchhoff Polska.
Dużą atrakcją okazały się pojazdy elektryczne, m.in. prototyp samochodu elektrycznego, rowery, pojazdy towarowe, rowero-wózek, riksza, a przede wszystkim Tikke, na którym można było pojeździć i sprawdzić jak funkcjonuje. - nasze prototypy powstały w ramach projektu Innowacyjnej Gospodarki, Budowania Rynku Pojazdów Elektrycznych. Chcemy spopularyzować różnego typu pojazdy elektryczne, które niekoniecznie trzeba ładować z sieci, można także korzystając z terminala zasilanego energią odnawialną. Planujemy postawić 330 takich terminali w wybranych miastach, by sprawdzić jak pojazdy elektryczne będą spisywać się w ruchu miejskim- opowiada Grażyna Gajek, kierownik owego projektu, reprezentantka MARR-u. Zwiedzający mogli zapoznać się także z fragmentem wystawy „Innowacyjne Podkarpackie", która w zeszłym tygodniu promowała woj. podkarpackie w Parlamencie Europejskim.
- Naukowiec robi rzeczy całkowicie nieprzydatne. On bawi się pracą, zadaje sobie pytania, obserwuje przyrodę, mierzy różne rzeczy i próbuje zrozumieć, dlaczego przyroda działa tak a nie inaczej- tak rozpoczął swój interesujący wykład „Ciekawa fizyka" prof. dr hab. Mariusz Gajda, który zapoznał młodzież gimnazjalną z pojęciem oraz pomiarami czasu i prędkości światła. Spotkanie okazało się dużym sukcesem, czego dowodem były gromkie brawa słuchaczy dla wykładowcy.
W zakresie festiwalu dla dyrektorów firm, szkół, nauczycieli oraz pracowników inżynieryjno-technicznych odbyło się seminarium naukowe „Innowacje w przemyśle i edukacji zawodowej". Swój wykład zaprezentował m.in. prof. dr hab. inż. Maciej Pietrzyk, który opowiadał o roli modelowania w projektowaniu nowych materiałów dla motoryzacji. Informacje o rozwoju tłoczenia materiałów w przemyśle samochodowym przedstawił Janusz Soboń, przedstawiciel Kirchoff Polska. W świat nowoczesnych technologii stosowanych w przemyśle lotniczym wprowadził Stefan Bieniasz z firmy PZL Mielec a Sikorsky Company. Natomiast Anna Butryn – wicedyrektor CKPiDN oraz Andrzej Szyszka – doradca metodyczny, zaprezentowali mapę kwalifikacji zawodowych w Regionalnym Centrum Transferu Nowoczesnych Technologii Wytwarzania.
Na zakończenie Zdzisław Klonowski – Prezes ARR MARR przedstawił przyszły model funkcjonowania Inkubatora Nowych Technologii, którego celem jest między innymi wspieranie lokalnego biznesu. Organizatorzy festiwalu zadbali również o warsztaty dla nauczycieli, które miały na celu zapoznanie ich z nowymi, interaktywnymi technologiami kreatywnej nauki dzieci. Pokaz poprowadził dr Jan Polak, przedstawiciel firmy Apple.
Festiwal przyciągnął ogromną rzeszę ciekawskich świata, zarówno młodzież szkolną, jak i całe rodziny. Wszyscy bardzo pozytywnie oceniali przedsięwzięcie. Z pewnością tego typu projekty mobilizują do nauki oraz wzbudzają zainteresowanie techniką oraz przedmiotami ścisłymi, które może zaowocować w przyszłości.
Festiwal odwiedziło w ciągu dwóch dni około 1500 osób.
Patronami medialnymi Festiwalu byli: portal hej.mielec.pl oraz Tygodnik Regionalny Korso.
MK/hej.mielec.pl
10.10.2011 r.