O Projekcie
Akademia Umiejętności II – szkolenia zawodowe, informatyczne i językowe
Projekt realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet VIII Regionalne kadry gospodarki, Priorytet 8.1 Rozwój pracowników i przedsiębiorstw w regionie, Poddziałanie 8.1.1 Wspieranie rozwoju kwalifikacji zawodowych i doradztwo dla przedsiębiorstw.
Adresatami projektu są osoby pracujące, zamieszkujące województwo podkarpackie i mające więcej niż 45 lat, które posiadają co najwyżej wykształcenie średnie i z własnej inicjatywy są zainteresowane nabyciem nowych, uzupełnieniem lub podwyższeniem kwalifikacji i umiejętności (w formach pozaszkolnych). W ramach projektu będą organizowane szkolenia:
- zawodowe,
- językowe,
- informatyczne
z obowiązkowym komponentem doskonalących umiejętności interpersonalne pracowników. Rekrutacja na szkolenia będzie odbywać się poza godzinami pracy. Na wszystkie szkolenia beneficjent będzie zapisywał się osobiście w biurze projektu.
Dobór szkoleń w projekcie opiera się na analizie rynku pracy w powiecie mieleckim, który z racji swojej specyfiki wyróżnia się na tle Podkarpacia. Powiat charakteryzuje się wysokim udziałem pracujących w przemyśle (ok. 61% ogółu zatrudnionych, jest to najwyższy wskaźnik w woj. podkarpackim), który jest głównie zorientowany w SSE. Powoduje to oddziaływanie na rynek pracy powiatu mieleckiego, ale i na rynki powiatów ościennych, czyli tzw. subregionu.
Obszar oddziaływania projektu opierał się do niedawna o monokulturową produkcję lotniczą. Duże przedsiębiorstwa były głównymi pracodawcami subregionu i pod ich potrzeby dostosowana była również lokalna edukacja. Zmiana systemu gospodarczego spowodowała, że obecnie na lokalnym rynku pracy obserwuje się niedosyt wykwalifikowanych pracowników i niemożność zaspokojenia ich braku przez lokalne zasoby ludzkie. Dlatego pracodawcy zmuszeni są do sprowadzania wykwalifikowanej kadry z innych terenów kraju. Zaproponowana w projekcie koncepcja programowa odpowiada rzeczywistym wyzwaniom rynku pracy. Oferta szkoleń pozwala na solidne, a równocześnie dostosowane do realnie występujących w regionie potrzeb, kształtowanie kwalifikacji pracowników. Przeprowadzone przez CKPiDN wywiady oraz analiza popularności szkoleń dotychczas realizowanych potwierdziły potrzebę kształcenia w zakresie kompetencji zawodowych, informatycznych i językowych w obszarach. W niektórych szkoleniach będą dodatkowo przeprowadzane certyfikowane egzaminy zewnętrzne.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach
Europejskiego Funduszu Społecznego